Przejdź do treści

Profesjonalna higienizacja

Codzienne mycie zębów to za mało, by skutecznie chronić się przed próchnicą i paradontozą!

By zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, trzeba pamiętać o profilaktyce – nie tylko w domu, ale również w gabinecie stomatologicznym. Zabiegiem, który uchroni nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami i kosztami leczenia jest higienizacja zębów. Na czym to polega, jak często należy ją wykonywać i wreszcie dlaczego warto, a wręcz – trzeba?

oczyszczanie zębów
higienizacja zębów

Na czym polega higienizacja zębów?

Codzienne mycie zębów jest bardzo istotnym elementem profilaktyki – nie jest jednak w stanie w zupełności zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. Zabieg higienizacji umożliwia skuteczne i całkowite usunięcie kamienia, płytki bakteryjnej oraz osadów – które bardzo źle wpływają na stan naszego uzębienia.

Próchnicę zębów można oczywiście wyleczyć, a zniszczone zęby przywrócić do stanu świetności – ale takie zabiegi często wiążą się z wysokimi kosztami. Nierzadko zmuszają nas też do licznych wizyt w gabinecie stomatologa. Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest prosta – dbając o higienę jamy ustnej!

Nagromadzony kamień nazębny może doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł, ich krwawień, a także, co ważne – paradontozy. Paradontoza jest chorobą przyzębia dziąseł, która wpływa na naszą jamę ustną wyjątkowo destrukcyjnie. Na początku dziąsła krwawią, a zapach z ust staje się nieprzyjemny – później, stopniowo, zęby mogą zacząć się chwiać, a nawet wypadać! Z całą pewnością warto zadbać, aby uniknąć tak nieprzyjemnej przypadłości.

Wskazaniami do przeprowadzenia higienizacji zębów jest więc:

  • Obecność na zębach osadu – który częściej pojawia się u osób spożywających dużo kawy i herbaty lub palących papierosy;
  • Obecność kamienia nazębnego;
  • Aparat ortodontyczny;
  • Planowany zabieg wybielania zębów;
  • Skłonność do próchnicy zębów;
  • Higienizacja w ramach regularnej profilaktyki.

Higienizacja zębów składa się z kilku etapów:

1. Skaling – przeprowadzany jest na początku. Podczas skalingu z naszych zębów zostanie usunięty kamień nazębny – wykorzystuje się do tego celu ultradźwięki.

2. Piaskowanie – stosowane jest w celu usunięcia osadów i przebarwień. Podczas tego zabiegu w gabinecie wykorzystywane jest urządzenie, które wytwarza strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego pod wysokim ciśnieniem.

3. Polerowanie – polega na wygładzaniu powierzchni zębów, co utrudnia późniejsze gromadzenie się osadów i zanieczyszczeń. Wykonuje się je za pomocą specjalnej pasty polerskiej.

4. Fluoryzacja – na zęby nakładany jest preparat, który zawiera dużą ilość fluoru. Fluor jest doskonałym środkiem zapobiegającym próchnicy – wzmacnia szkliwo zębów, zabezpieczając je przed bakteriami. O tym, czy w naszym przypadku fluoryzacja jest potrzebna i wskazana, zadecyduje stomatolog.

Regularne wykonywane higienizacji zębów znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy i paradontozy. Poprawia się również kondycja naszych dziąseł. Dzięki profilaktyce w postaci higienizacji oszczędzamy sobie późniejszych problemów i skomplikowanego leczenia – gdyż nasze zęby są w doskonałym stanie!

Zgodnie z zaleceniami stomatologów i higienistek stomatologicznych, profesjonalne czyszczenie zębów powinno się wykonywać raz lub dwa razy do roku. Nie jest to jednak uniwersalna zasada, która obowiązuje każdego z nas. Niektórzy mają skłonności do tworzenia się kamienia nazębnego, i będą takiego zabiegu potrzebowali częściej, inni przeciwnie – rzadziej. Warto samodzielnie przyglądać się zębom i monitorować ich stan – zauważalny osad, którego nie da się wyczyścić podczas szczotkowania, jest wskazaniem do tego, by udać się do dentysty.

Częstotliwość higienizacji odpowiednią dla nas najlepiej jest ustalić indywidualnie z naszym stomatologiem. Higienizację trzeba wykonać koniecznie przed zabiegiem wybielania zębów – ponieważ ich powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona, by środek wybielający zadziałał tak, jak należy. Dbanie o odpowiednią higienizację zębów jest szczególnie ważne podczas leczenia ortodontycznego. Mając założony aparat ortodontyczny, trudniej jest starannie myć zęby – są one więc bardziej narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń.

Umów się na konsultację

Wypełnij poniższy formularz

Po wysłaniu zgłoszenia nasza recepcja niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia szczegółów i terminu wizyty.

konsultacja stomatologiczna

Poznaj nasze atuty:

  • Dedykowany Opiekun Pacjenta
  • Kompleksowe leczenie w  jednej placówce
  • Diagnostyka RTG i tomografia 3D na miejscu
  • Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
  • Przygotujemy dla Ciebie całościowy plan leczenia i kosztorys

Gotowy na wizytę?
Zapraszamy na konsultację

Wiadomość wysłana!

Twoja wiadomość została do nas prawidłowo wysłana. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 

W razie pytań, pozostajemy do Twojej dyspozycji.